Spešov 22
679 02 Rájec Jestřebí
Rozhledna
Spešovská rozhledna
Základní údaje
Otevřena: 1.9.2012
Investor: Obec Spešov
Projektant: Ing. Miloš Bacík, B-Construct s.r.o., Lesní 14, Blansko
Zhotovitel: Tesařství Opatřil-Vladík, Blansko - Dolní Lhota 156, www.tesari-ov.cz
Grafické značení: Jiří Stohl, Spešov 111, www.stohl.cz
Výtvarný návrh posezení: Mgr Libor Bartoš, Dolní Lhota 111
Technické parametry
Výška: 9,9 m
Půdorys: 5x4 m
Provozní řád Spešovské rozhledny
Návštěvníci jsou povinni řídit se tímto provozním řádem:
- Výstup na rozhlednu je na vlastní nebezpečí, doporučujeme výstup pouze při vhodných klimatických podmínkách
- Maximální počet osob na rozhledně je 10
- Děti do 15-ti let mají povolen výstup na rozhlednu pouze v doprovodu osoby starší 18-ti let
- Rozhledna je určena pro všechny, proto ji neničte a nepoškozujte
- Nenahýbejte se přes zábradlí a nevyhazujte z rozhledny jakékoliv předměty
- Na rozhledně je zakázáno kouřit a rozdělávat oheň, totéž je zakázáno v okolí rozhledny
- Nevstupujte na rozhlednu se zvířaty
Výše uvedené informace lze stáhnout zde.
Mapa
Pro zvětšení klikni na obrázek.
Panoramatický pohled
Pro zvětšení klikni na obrázek.
Kniha Spešova
Dopřejte si krátké zastavení na Spešovské rozhledně. Pohlédněte do kraje, který inspiruje svou rozmanitostí a členitostí. Ohlédněte se do historie obce, jež dala světu významné rodáky, které připomínáme i dřevěnými skulpturami. A hleďte směle. Další kapitoly knihy Spešova píšete vy.
Spešovská rozhledna
Na Spešovské rozhledně můžete vidět několik obecních symbolů a historických prvků. Celá je koncipována v duchu tradic tesařství a kovovýroby – řemesel, jež se objevila již na první obecní pečeti. Při stavbě byl využit tesařský ondřejský kříž, obecní znak i dominující žlutá barva.
Původní stromy byly zachovány a využity pro ztvárnění tří významných spešovských rodáků – Františka Trávníčka, Bohdana Pavlů a Madly Vaculíkové.
Trojka je symbolická také pro trojici rozhleden, které na sebe vzájemně „vidí“ – Veselici, Malý Chlum a Spešovskou rozhlednu.
František Trávníček (1888 – 1961)
Přední český jazykovědec. Profesor a rektor Masarykovy Univerzity v Brně. Akademik, ředitel pobočky Ústavu pro jazyk český při Akademii věd a autor mnoha knih o českém jazyce. Jeho nejznámějším dílem je rozsáhlá Mluvnice spisovné češtiny, je také spoluautorem Pravidel českého pravopisu z roku 1957. Pocházel z tradiční zemědělské rodiny, ale „místo aby sbíral klásky, skládal slova a hlásky“.
Bohdan Pavlů (1883 – 1938)
Žurnalista a diplomat. Pracoval pro Slovenský týdeník, Národní listy nebo časopis Čas, později se stal šéfredaktorem časopisu Čechoslovák. Pomáhal organizovat české legie v Rusku. Od roku 1922 pracoval v diplomatických službách v Bulharsku, Dánsku a Sovětském svazu. Poté působil jako náměstek ministra zahraničních věcí, při služební cestě do Záhřebu se stal obětí autonehody.
Madla Vaculíková (1925)
Spisovatelka, žena publicisty a spisovatele Ludvíka Vaculíka. Čtenáře zaujala svými názory, moudrým pohledem na společenské a kulturní dění, bystrým úsudkem a vyrovnaným nadhledem. Je autorkou dvou knih dopisů básníkovi a výtvarníkovi Jiřímu Kolářovi Drahý pane Kolář a knihy rozhovorů s Pavlem Kosatíkem Já jsem oves.
Tento projekt "Spešovská rozhledna" je spolufinancován Evropskou unií z Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova v rámci osy IV Leader Programu rozvoje venkova.